Steriliseerida või mitte? Risto Hallimäe 18. jaan

Kutsikat või kassipoega peresse võttes kogenud loomapidajad juba teavad, kas loom steriliseerida või mitte ning kui, siis millal seda teha. Kes aga esimest lemmikut planeerivad neile teadmiseks , et kass ja ka koer võivad saada suguküpseks juba kuue kuu vanuses (sõltuvalt tõust) ja see toob kaasa olulisi muutusi ka peremehe elukorraldusse.

Näiteks emane koer indleb 2 korda aastas ja ind kestab järjest mitu nädalat. Peate arvestama, et ümbruskonna isased koerad on valmis iga hinna eest teie aeda sisse tungima ning toas kinni olev emane passib pidevalt võimalust vabadusse pääsemiseks.
Looduse kutse on võimas.
Kui kohe alguses on omanik otsustatud, et järelkasvu loomale ei planeerita, on kõige mõistlikum loom steriliseerida.
Järgnevalt mõned nõuanded mis aitavad kaasa otsustamisel.
Kastreeritud isasloomadel väheneb agressiivsus ja kodust ära jooksmine ning suureneb kodu hoidmine. Elu jooksul võib esineda vähem traumasid just tänu eelnevalt loetletud põhjustele ning eesnäärmekasvajate väiksem esinemine kastreeritud loomadel  tähendab seda, et teie saate keskenduda rohkem looma omamise rõõmudele.
Emasloomade steriliseerimine on muidugi keerulisem ning ka riskantsem. Steriliseeritud emasloomadel väheneb tunduvalt hilisem piimanäärmete kasvajate risk ning välistatud on ka mädaemaka tekkimine. Kuna mõlemad nõuavad kirurgilist sekkumist, siis on väga mõistlik steriliseerida loom juba noores eas. Hormonaalsed süstid innaaegade ärajäämiseks viivad aga kahjuks lõpuks suure tõenöosusega ikkagi mädaemaka tekkeni.
Loomakliiniku igapäeva praktikale tuginedes võib öelda, et noore looma steriliseerimine ja kastreerimine on majanduslikult mõttekas, kuna suuresti välistab paljud hilisemad terviseprobleemid, mis võivad omanikule kokkuvõttes kallimaks minna kui steriliseerimine suguküpsuse alguses.
Steriliseeritud loomal võivad tekkida kaalu probleemid, kuid vastava toitumise ja füüsilise aktiivsuse võimaldamisega on see lihtsalt välditav probleem.
Aga kui olete oodanud ja planeerinud loomele  järglasi siis selle päeva kätte jõudes on pererahva rõõm muidugi ületamatu ning kindlasti väärt nähtud vaeva.
Veterinaari poole pöördudes saate head nõu ja lisakonsultatsiooni leidmaks just teile sobiv lahendus.

www.minuloomakliinik.ee

Kommentaarid: 5

Tere, antud teemaga seoses tekkis küsimus-kas veterinaari poolt äsja kastreeritud koera üleandmine omanikule, kui koer on veel ilmselgelt narkoosi mõju alt välja tulemata-väriseb, taarub ning pööritab pahupidi silmasid-on turvaline ning tavaline praktika või peaks muretsemine olema ikkagi piisavalt põhjendatud? Küsimus on informatiivse iseloomuga. Tänud ette, Egon
Egon, 28. veebruar 2015
Palju maksab kassi steriliseerimine?
Tea Grauberg, 25. november 2015
Tere, ei leia hinnakirja. Oleks huvi emase alla aastase koera steriliseerimisest
Talvi, 9. mai 2018
Tere!Mure on selle,et on plaanis koera kasteerida koer on 1a.ja 9 kuud. Viimasel ajal on läinud tigedaks juba hammustabmind.Tahab iganatukese aja tagant õue ,õues ajab jälgi taga nuusutab on rahutu.Saab tigedaks kui ,ei luba neid kohti mida nuusib lakkuda.Toas uriseb ja näitab vahest hambaid.Mis oleks õigem otsus ette võtta.Ja kas teate kui palju see kasteerimine maksma läheb??Armastame teda väga on kallis meile.Tahame,et loomal oleks hea ja meil ka ,et ei peaks saama hammustada või mida iganes.Teid ette tänades!Kena päeva jätku ja jõudu Teile.Elame ise Jõgeval.
RIINA , 13. juuni 2018
Tere Küsimus, mis on viimane vanusepiir, kui isast koera kastreerida?
Helina, 22. oktoober 2019
Email again:
Lisa kommentaar
Nimi:
E-mail:  E-maili aadressi ei avalikustata
Kommenteeri:

Viimased uudised